Правила заряджання свинцево-кислотного акумулятора.

заряджання свинцево-кислотного акумулятора
Заряджання свинцево-кислотного акумулятора

Як  найпростіше і найбезпечніше зарядити свинцевий акумулятор?

  Cамий простий і безпечний метод зарядки свинцевого акумулятора – це метод IU (струм – напруга). Спочатку акумулятор заряджають постійним струмом, а після досягнення заданої напруги, заряджають акумулятор, підтримуючи на ньому, постійну напругу.

  Використовуйте оригінальний зарядний пристрій! Використання зовнішнього зарядного пристрою сумнівної якості замість оригінального може негативно позначитися на працездатності батареї!!!

Яким повинен бути початковий струм заряджання акумулятора?

  Для більшості стаціонарних свинцевих акумуляторів цей струм написаний на корпусі. Максимальна величина зарядного струму становить від 0.2 до 0.3 ємності  акумулятора. Наприклад, якщо ємність акумулятора дорівнює 10 А * год, то струм заряду такого свинцевого акумулятора не може перевищувати 2А або 3А (це вирішує виробник). Найстаріша і найпоширеніша рекомендація щодо зарядного струму свинцевого акумулятора: “10 відсотків від ємності”, вірна і сьогодні. Будь-який свинцевий кислотний акумулятор можна заряджати, починаючи зарядку з таким струмом, без страху  пошкодити акумулятор.

Якою має бути кінцева напруга при зарядці свинцевого акумулятора методом IU?

  Максимальна напруга не повинна перевищувати 2.3 ± 0.023 В на кожен елемент акумулятора. Тобто для свинцевого акумулятора з номінальною напругою 12В, кінцева напруга зарядки не повинна перевищувати 13.8 ± 0.15 В. Метод IU частіше застосовується при роботі акумуляторів в буферному режимі, оскільки під напругою 13.8 ± 0.15 В сучасні герметичні свинцеві кислотні акумулятори можуть знаходиться на протязі всього свого ресурсу.

Скільки часу займає зарядка свинцевого акумулятора – методом IU? 

  Залежно від початкового струму. Якщо початковий струм дорівнює 20% ємності акумулятора, то за 5-6 годин акумулятор заряджається приблизно до 90% своєї ємності. Після переходу до режиму постійної напруги, струм зарядки акумулятора швидко падає і повна зарядка акумулятора займає приблизно добу. Чи є більш швидкі способи зарядки свинцевих акумуляторів? Так, є, і зараз ми розглянемо один з них.

Тяговий акумулятор 6-DZF-20

Тяговий акумулятор 6-DZF-20

Швидка зарядка свинцевого акумулятора.

  Для швидкої зарядки свинцевого акумулятора потрібно заряджати акумулятор постійним струмом (максимальний струм – такий самий) до досягнення напруги 14.5 ± 0.2 В (для акумуляторів з номінальною напругою 12В), а потім відключити зарядний пристрій або перевести його в режим підтримки напруги 13.8 ± 0.15 В .

  Метод швидкої зарядки акумулятора дозволяє повністю зарядити свинцевий акумулятор приблизно за 6 годин (при початковому струмі 20% від ємності). Швидкий заряд частіше застосовується при експлуатації акумуляторів в циклічному режимі.

Як впливає температура на зарядку свинцевого акумулятора?

  Все, що написано вище, відноситься до зарядки свинцевого акумулятора при температурі 20 градусів Цельсія, а при інших температурах потрібно вводити температурну компенсацію зарядного напруги. Зарядка свинцевого акумулятора можлива в діапазоні температур від -15 ° C до +40 ° C. При збільшенні температури, напруга заряду має бути менше звичайного, щоб уникнути перезарядки. А якщо зарядка акумулятора проводиться при низькій температурі, напруга зарядки потрібно збільшити, щоб уникнути недозаряджання.

Що буде, якщо не дотримуватися правил зарядки свинцевого акумулятора?

  Описані вище способи зарядки свинцевого акумулятора дозволяють зарядити акумулятор швидко і безпечно. Вони орієнтовані на максимальне збереження ресурсу свинцевого акумулятора і уповільнення старіння акумулятора.

Чи можлива зарядка акумулятора струмом, більшим, ніж максимально допустимий?

  Так, акумулятор зарядиться, навіть якщо струм зарядки буде перевищувати встановлений виробником максимум. Але, по-перше, якщо не зменшити струм хоча б в кінці зарядки, то акумулятор зарядиться  не в повному обсязі. А по-друге, під час зарядки великим струмом перестане бути ефективним механізм рекомбінації газів всередині герметичного свинцевого акумулятора, і електроліт акумулятора втратить воду, навіть, якщо потім, в кінці зарядки, зарядний струм буде зменшений. В результаті перевищення струму навіть під час однієї зарядки, акумулятор не пропрацює весь розрахунковий ресурс і вийде з ладу раніше.

Чи можлива зарядка акумулятора дуже маленьким струмом, набагато меншим, ніж максимально допустимий, скажімо, струмом в 0.02  ємності?

Так, акумулятор повністю зарядиться навіть таким струмом. Але зарядка акумулятора триватиме невиправдано довго – кілька тижнів. Крім того, значну частину цього часу акумулятор буде знаходитися в розрядженому стані, що майже еквівалентно зберігання свинцевого акумулятора в розрядженому стані. А це веде до сульфатації і прискореного старіння акумулятора. Одноразова зарядка дуже малим струмом не виведе акумулятор з ладу, але такі зарядки не слід повторювати часто.

 Неправильний  вибір кінцевої напруги зарядки також небезпечний для акумулятора. Недостатня кінцева напруга призведе до недозаряджання акумулятора, і він зробить крок в сторону сульфатації. А надмірна напруга зарядки загрожує виділенням газів з акумулятора і втратою води електролітом. Це ще сильніше зменшує ресурс акумулятора, ніж зарядка акумулятора зниженою напругою.

 При температурі нижче -15 ° C зарядка акумулятора не рекомендується, оскільки при низькій температурі перестає  працювати механізм рекомбінації газів всередині герметичного свинцевого акумулятора, і електроліт втрачає воду.

 Як визначити, чи правильно проведена зарядка акумулятора?

  Цілком достатньо дотримуватися необхідних параметрів зарядки акумулятора: струм і напруга (з урахуванням температури), і зарядка акумулятора буде успішною. В кінці зарядки герметичного свинцево-кислотного акумулятора не повинно бути ніяких бульбашок, не припустимо навіть незначне виділення газу. Якщо навколо запобіжних клапанів акумулятора виявлені сліди електроліту, або білий наліт, то акумулятор заряджався неправильно.

  Після заряджання можна перевірити акумулятор тестером акумуляторів – ємність акумулятора після заряджання повинна повністю відновитися.

Elwinn.com.ua

Залишити відповідь